Ha az ember képes lenne a szinte megszületésük pillanatában elpusztuló momentumfoszlányokat, a tökéletes rögzítésre alkalmatlan emlékeket valamilyen tárgyi formában konzerválni, ez a hordozó valószínűleg olyan lenne, mint Gáti György fotóművész legújabb, a Karinthy Szalonban megnyílt tárlatának fotói. A Szent Péter tenyerén - Ustroni anzixok című kiállítás valóban olyan benyomásokra emlékeztethet bennünket, amelyeknek olykor részesei vagyunk, ám siránkozunk a rögzíthetetlenségük felett.
 
Ustron Újbuda lengyelországi testvérvárosa, egy gyönyörű, 15 ezer lakosú település, amelynek sajátos világát a fotóművész öt nap alatt kapta lencsevégre. Bár a képeken néhány, megörökítésre valóban érdemes, a megszokottól eltérő momentum is megjelenik (mint például a patakparti próbababák), a művész egyéni látásmódja sokkal különlegesebb pillanatokat ragad meg. Ilyen a kiállítás címadó felvétele, a Szent Péter tenyerén, amely egy, a szent szobrának kezén csüngő pókot ábrázol. Ez a fajta áttételesség a tárlat szinte valamennyi képén érvényesül: élő és élettelen különös kölcsönhatásai, illetve a halott anyag életre, öntudatra ébredése, környezete általi átalakulása szereznek kellemes meglepetést.
 
 
A Karinthy Szalon nagyobbik termében döntően a tárgyak, állatok és tájak kapnak reflektorfényt. Madár ereszkedik a vízre a pirosló alkonyatban, tanácstalan macska réved egy padra a szanatórium udvarán, a szökőkút cseppjei pedig csillagos égbolttá avanzsálnak. Valószínűleg tudatosan kerültek egymás mellé azok a képek, amelyek egyfajta absztrakt, geometrikus formában jelenítik meg tárgyukat. Egy épület sávokat képező erkélyei a pad deszkáival elegyednek párbeszédbe, egy lift fémes terében a lámpa köre Holddá, a falakon megcsillanó fény hullámgörbévé változik.
 
Ezeken a képeken az ember csupán mellékes szereplőként tűnik fel, a szalon kisebbik terme azonban sodró lendülettel mutatja meg a helyi lakók mindennapjait. Egy tündéri kislány foghíjas kacajjal néz felfelé (feltehetően játszótársára), fiatal lányok üldögélnek egy padon, de az idősebb korosztály sem marad ki a szívmelengető pillanatok megörökítéséből. Gáti György nem egy turista szemszögéből szemléli a városkát, sokkal inkább az egyedit, a különöst, az állandóban is ott rejtőző megismételhetetlent keresi. A látogató pedig nyugodt szívvel konstatálhatja: meg is találja azt. A kiállítás november 27-ig tekinthető meg.