Bálint Endre Párizsban alkotott munkáiból láthatnak válogatást a nagyteremben, különös tekintettel az 1957 és 1962 között az Éditions Labergerie megbízásából a Jeruzsálemi Bibliához készült illusztrációkra. A földszinti kisteremben Mátyássy László szobrászművész különleges szépségű alkotásait fedezhetik fel maguknak a látogatók. Az első emeleti teremben ugyancsak szobrokat állítanak ki: itt Körösényi Tamás, a Képzőművészeti Egyetem tanszékvezető tanára műveit csodálhatják meg.

Bálint Endre(fotó) kilencszer járt Párizsban élete során, melyek közül három alkalom különösen meghatározó hatást gyakorolt rá : 1934-ben közvetlenül budapesti tanulmányai befejezése után, majd 1947-ben, amikor a részt vett Maeght Galéria Nemzetközi szürrealista kiállításán és a Réalités Nouvelles képzőművészeti absztrakt seregszemlén, és főként 1957-62 között, mely időszak alatt eleget tett a Labergerie kiadó felkérésének és elkészítette a Jeruzsálemi Biblia illusztrációit. A könyv 1958-ban, hét havi munka eredményeként jelent meg mintegy 1000 illusztrációval, köztük 45 színes táblaképpel. Az egyedülálló munkát megjelenésekor François Mauriac méltatta meleg szavakkal.
A Párizsi Magyar Intézet tárlatát közel harminc Bálint Endre-művet - festményeket, kollázsokat- tekinthet meg a közönség, amelyek a francia fővárosban készültek és jórészt a festő Franciaországban élő barátai és tisztelői bocsátották a magyar intézet rendelkezésére. E művek java része most először kerül nyilvánosság elé. Ugyancsak kiállítják a Jeruzsálemi Biblia két francia - melyből az egyik egyedi kiadás - és egy magyar nyelvű példányát, illetve a színes táblák nyomatait tartalmazó kötetet is.

BÁLINT ENDRE alkotásai:

Mátyássy László 1957-ben született Budapesten, 1982-ben a Varsói Képzőművészeti Akadémián szerzett szobrász diplomát. A nyolcvanas években a Balaton-felvidéken élt és alkotott visszavonulva. 1994-ben tért vissza Budapestre, s azóta rendszeresen kiállít Európa-szerte. Művei megtalálhatók számos európai és tengerentúli magángyűjteményben; Olaszországban, Magyarországon és Romániában pedig köztereket díszítenek.

Alkotói világát kifejezően összegzik a gyűjtő Vörösváry Ákos szavai: "Mátyássy László nem divatos művész és ráadásul csendben dolgozik. Tudja, hogy a művészet alapvetően szakrális."

MÁTYÁSSY LÁSZLÓ szobrai:

Körösényi Tamás a Budapesti Képzőművészeti Egyetem Szobrász tanszékének vezetője, ahol maga is végzett 1976-ban. Az elmúlt évtizedben újságpapírból készíti műveit. Erről ő maga így vall: "Az újságpapír számomra elsősorban massza, amiből képlékenysége miatt mintázni tudok. Az újságból rendkívül sok információ áramlik felénk. Ez az információáradat, ha lehet azt mondani, mint massza vesz körül minket. Én is masszaként használom az újságpapírt, mint anyagot, de már minden információ ki van oltva belőle, így talán, mint forma, új információra alkalmas. Ez az új információ a mérték, az arány, az egymáshoz viszonyítás."
A most látható műveket Körösényi Tamás Frankfurtban készítette a Frankfurter Allgemeine Zeitung példányaiból 2000-ben.

KÖRÖSÉNYI TAMÁS két - máskor készült - alkotása:

Köszönjük a Párizsi Magyar Intézet segítségét.